- Prawdopodobnie przez większość swojego życia chomik nie będzie miał żadnych problemów ze zdrowiem. Najlepiej jest zapobiegać chorobom przez odpowiednią opiekę i pielęgnacje zwierzęcia. Jednak stale musimy być czujni i reagować na pierwsze objawy choroby, bo może się zdarzyć, że gryzoń trzymany nawet w doskonałych warunkach zachoruje.
- Każdy hodowca powinien posiadać podstawową wiedzę na temat objawów najpopularniejszych chorób oraz sposobów zachowania kiedy dopadną one chomika.
Złamania - chomiki to bardzo ruchliwe zwierzątka lubiące się wspinać i nie zawsze potrafiące dobrze ocenić wysokość, dlatego narażone są głównie na złamania kończyn, albo w gorszym wypadku - kręgosłupa. Widocznymi objawami są trudności w poruszaniu się i nienaturalne ułożenie łapy lub ciała. Zrastanie trwa około 1-2 tygodni, w tym czasie należy umieścić zwierzątko w pojemniku, w którym nie będzie mógł się wspinać ani za dużo biegać. W przypadku złamań otwartych konieczna jest pomoc weterynarza.
Przerost zębów - zęby chomika rosną przez całe życie, dlatego musimy zapewnić mu możliwość ścierania ich. Jeżeli jednak się zaniedbamy, zwierzątko nie będzie dostawać odpowiednio dużo twardego pokarmu ani gałązek, jego zęby staną się za długie. Utrudnia to, a czasem nawet uniemożliwia jedzenie, przez co chomik chudnie i może nawet umrzeć z głodu. Dodatkowo zwierze robi się agresywne. Przycięciem zębów zajmuje się weterynarz.
Biegunka - przeważnie jest spowodowana jedzeniem starego i popsutego pokarmu, piciem brudnej wody lub nagłą zmianą diety. Należy wtedy zrezygnować z owoców i podawać pokarm suchy. Jeżeli objawy trwają dłużej niż 1-2 dni należy iść do weterynarza, bo może to być choroba mokrego ogona.
Choroba mokrego ogona - jej przyczyną jest najczęściej stres lub złe warunki, w których żyje zwierzątko. W efekcie powstają zaburzenia w układzie pokarmowym. Jej objawy przypominają bardzo intensywną biegunkę, której towarzyszy nieprzyjemny zapach. Chomik jest brudny w całej tylniej części ciała. Chore zwierzę należy natychmiast oddzielić od innych i szybko udać się do weterynarza. Choroba jest bardzo groźna i często kończy się śmiercią chomika.
Alergia - może być wywołana przez wiele czynników. Podejrzewać możemy pożywienie, trociny znajdujące się w klatce, środki czyszczące a nawet kurz. Chomik zacznie tracić sierść, kichać, dostanie wysypki, która będzie go swędzieć i będzie się drapać, lub może mieć kłopoty z oddychaniem. W tym ostatnim przypadku musimy natychmiast jechać do weterynarza, żeby zwierzątko się nie udusiło. W innych przypadkach spróbujmy ustalić, co uczula naszego gryzonia i usuńmy to z klatki lub jej otoczenia. Gdy nie jesteśmy w stanie tego zrobić poradźmy się specjalisty.
Choroby skóry - chomikowi może wypadać sierść, pojawiać się zmiany i strupy na skórze. Zwierzątko może samemu sobie szkodzić drapiąc się, jest to odpowiedź na swędzenie. Weterynarz powinien zalecić odpowiednie lekarstwa w zależności od przyczyn choroby.
sobota, 10 marca 2012
Chomicze choroby
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mój chomik został kupiony miesiąc temu i jeszcze się wszystkiego boi.
OdpowiedzUsuńMa posklejaną sierść (czyli wygląda jak by była mokra)
Jak go sie lekko pociągnie za futerko to skura się unosi.
Ciągle śpi albo biega na kołowrotku i czasami się zacina.
Niewiem co mu jest :( Proszę pomóż ja nie chcę żeby drugi chomik mi zdechł !!!! :c