piątek, 9 marca 2012

Chomiczek syryjski

Chomik Syryjski(łac. Mesocricetus aratus) jest najbardziej znanym gatunkiem chomika. Pierwszy egzemplarz został złapany w 1839r przez brytyjskiego zoologa George'a Waterhouse'a. W roku 1930 prof. Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, Izaak Aharoni, na terenie północnej Syrii znalazł samicę chomika syryjskiego z dwunastoma młodymi. Chomiki przewiózł do laboratorium w Jerozolimie i rozmnożył. Chomik ten zosał rozpowszechniony następnie na całym świecie. W 1931 roku trzy chomiki przewieziono do Anglii, gdzie dały początek hodowli w angielskich zakładach naukowych. W roku 1938 trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie nastąpił szybki rozwój ich hodowli do celów laboratoryjnych. Wkrótce chomiki syryjskie pojawiły się w prywatnych, domowych hodowlach i doskonale przyjęły się jako zwierzęta hodowlane, dostępne do kupienia prawie w każdym sklepie zoologicznym. Do Polski gatunek ten trafił z Francji około roku 1950. Ojczyzną chomika syryjskiego jest więc północno-wschodnia część Syrii, jednakże od wyprawy naukowej prof. Aharoniego nikt nie trafił na dalsze zwierzęta tego gatunku.

Wygląd Chomik pośredniej wielkości
Ubarwienie grzbiet i boki ciała na złotobrązowe, w okolicach oczu i na policzkach oraz powyżej uszu występują ciemne plamy.
Odmiany barwne białe z czerwonymi oczami, tzw. chomiki albinotyczne, białe z czarnymi oczami i czarnymi uszami; kremowe; beżowe; brązowe; złociste; szare; czarne.
Długość życia ok. 2-3 lata (czasem więcej)
Dojrzałość płciowa osiągalna w wieku 6-7 tygodni
Rozmnażanie Przez cały rok
Cykl rujowy 4-6 dni
Długość ciąży ok. 16 dni
Średnia wielkość miotu od 3 do 6 małych
Długość ciała ok. 10,5cm-12cm
Długość ogona ok.10mm
Masa ciała 130-190g
Średnia temperatura 36,3-37,5°C

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz